Іванова О. В., к. м. н., лікар акушер-гінеколог

БОС-терапія в урології та гінекології

Іванова О. В., к. м. н., лікар акушер-гінеколог
 
 

Кожній жінці хочеться як можна довше залишатися молодою, красивою і здоровою, але часто в повсякденному житті вона не звертає уваги на дуже важливі в її організмі м'язи тазового дна, які контролюють сечовипускання (особливо при сміху, кашлі, фізичному навантаженні), дефекацію, роботу піхви, а також беруть участь в процесі пологів і в сексуальному житті.

!Слабкість м'язів тазового дна може стати причиною неприємного конфузу і погіршення якості життя жінки в будь-якому віці!

БОС-терапія - унікальна можливість ефективного зміцнення і відновлення м'язів тазового дна за допомогою багатофункціонального високотехнологічного лікувально-профілактичного апаратного комплексу «Колібрі BeFit PRO».

Принцип роботи системи – визначення причин і підбір програми корекції із застосуванням технології біологічного зворотного зв'язку (БЗЗ). Процедури проводяться індивідуально в комфортних умовах гінекологічного відділення або спеціально відведеного БОС-кабінету.

Основні показання:

 • профілактика і лікування нетримання сечі;
 • профілактика і лікування опущення органів малого тазу;
 • підготовка до майбутньої вагітності та пологах;
 • післяпологове відновлення;
 • синдром тазових болів;
 • корекція і лікування сексуальних розладів.

Біологічний зворотний зв'язок – це принципово новий підхід до регулювання функцій і стану організму людини, широко використовується в урогінекології в лікувальних, профілактичних і діагностичних цілях.

БОС-терапія - це сучасна лікувальна оздоровча технологія, що базується на методах адаптивної зворотного зв'язку. Основне завдання БОС в урогінекології – навчання пацієнта навички саморегуляції і самоконтролю, а обладнання «Колібрі BeFit PRO» робить доступною інформацію, в звичайних умовах не сприймається.

Метод відмінно зарекомендував.

Лікування за допомогою біологічного зворотного зв'язку більшості лікарям і пацієнтам незнайоме. Нижче пропонується інформація про те, як взагалі працює інноваційна технологія біологічного зворотного зв'язку, і яким чином вона використовується в гінекології і урології.

ОСОБЛИВОСТІ РОБОТИ М'ЯЗІВ МАЛОГО ТАЗУ У ЖІНОК

Органи малого тазу жінки (матка, піхва, придатки, пряма кишка і сечовий міхур) розташовуються на м'язах його дна. Зниження або підвищення їх тонусу призводить до наступних проблем:

 • до травм і розривів статевих шляхів при проходженні по них дитини під час пологів;
 • опущення матки і піхви після пологів, іноді разом із сечовим міхуром, придатками і прямою кишкою;
 • до сексуальної дисфункції, що виявляється у зниженні чутливості слизової і неможливості відчувати оргазм;
 • нетримання сечі при заняттях спортом, кашлі та чиханні;
 • повторюваним сечостатевих інфекцій.

Необхідно розрізняти м'язи піхви і тазового дна. Перші складаються з тонкого шару (1-2 мм) гладких волокон і не піддаються свідомому скорочення. М'язи тазового дна можна навчитися скорочувати вольовим зусиллям, саме їх потрібно тренувати при опущенні статевих органів.

Розроблено безліч способів нормалізації тонусу м'язів малого тазу у жінок: имбилдинг і вумбилдинг, секс та інтим-фізкультура, кульки-тренажери.

БОС-терапія відноситься до одних з найбільш інноваційних і ефективних методик, відновлюють тонус м'язів.

ЩО ЯВЛЯЄ СОБОЮ БОС-ТЕРАПІЯ?

Застосування методики передбачає саморегуляцію людиною функціонування власних органів і систем з допомогою зворотного зв'язку, одержуваної від датчиків, закріплених на його тілі.

Спеціальні датчики фіксують стан і фізіологічні параметри (ЕЕГ, ЕМГ, ЕКГ тощо) людського організму і передають їх в комп'ютерну програму. Та перетворює сигнали в аудіо - і відео-форму, яка легко сприймається людиною, і може використовуватися їм для вироблення м'язова пам'ять, яка дозволяє зрозуміти людині і закріпити навичку правильної роботи м'язів.

БОС-тренінг – це сучасний метод, застосовуваний для корекції багатьох патологій.

Порушення сечовипускання, дефекти мовлення, панічні стану – лише частина захворювань, які можуть лікуватися за допомогою біологічного зворотного зв'язку.

!У деяких західних країнах застосування БОС-терапії в гінекології передбачається в рамках обов'язкового медичного страхування!

БОС-ТЕРАПІЯ В ГІНЕКОЛОГІЇ

Мета використання БОС-тренінгу в гінекології полягає в нормалізації тонусу м'язів тазового дна. Напруга їх з метою тренування пов'язане зі складністю. Жінка може орієнтуватися лише на власні відчуття, які іноді обманюють. Виконання вправ з помилками замість користі може принести шкоду, і ще більше загострити проблему.

БОС-тренінг дозволяє придбати навик правильного управління м'язами тазового дна за відносно короткий час.

Процедура полягає в наступному:

 1. Спеціальний внутрішньопорожнинної електрод поміщається інтравагінально, не викликаючи больових відчуттів і дискомфорту.
 2. За допомогою спеціального датчика Callibri, який з'єднується з вагінальним електродом кабелем, реєструється миограмма в процесі стиснення і розслаблення «інтимних м'язів. Параметри цього сигналу обробляються і передаються по Bluetooth на комп'ютер доктора. Мініатюрні датчики закріплюються на тілі пацієнта і реагують на скорочення м'язів тазового дна, сідниць, живота, стегон.
 3. Інформація з датчиків після обробки їх комп'ютерною програмою передається на монітор. Це дозволяє жінці візуально спостерігати, які м'язи вона напружила, а які ні.
 4. Таким чином, встановлюється зв'язок між відчуттям, випробовуваним жінкою при напрузі м'язів, і зображенням на екрані монітора.
 5. У цей час доктор стежить за роботою м'язів пацієнтки на окремому екрані у вигляді графічних зображень. Це дозволяє координувати і коригувати роботу м'язів жінкою під час сеансу.

В результаті отримується навик управління саме тими м'язами, які нормалізують стан внутрішніх органів.

Для придбання навику необхідно провести близько 15 сеансів. Якщо жінка перебуває в хорошій фізичній формі, то навіть менше – 8-10 занять.

НЕОБХІДНЕ БОС-ОБЛАДНАННЯ В ГІНЕКОЛОГІЇ

Для БОС-тренувань при урогінекологічних проблеми розроблено професійний медичний БОС-комплекс «Колібрі BeFit PRO», який призначений для застосування в лікувальних і реабілітаційних центрах. Система дозволяє контролювати і дозувати навантаження на м'язи дна тазу як протягом одного сеансу, так і всього курсу лікування.

 

     

Медичне виріб Немедичне виріб

 

Для проведення БОС-терапії необхідно призначення лікаря-спеціаліста (уролога, гінеколога, сексолога або проктолога), виключивши протипоказання. Проводити тренування може не тільки лікар, але і спеціально навчена медсестра (Навчання роботі з системою «Колібрі BeFit PRO» організовуються компанією-виробником)

Дуже важливо після БОС-терапії постійно підкріплювати навик тренуванням, щоб не втратити його.

Для цих цілей розроблено спеціальний тренажер для домашнього використання «Callibri Befit», який дозволяє продовжувати БОС-тренування самостійно після консультації лікаря-спеціаліста.

  

Тренажер управляется мобильным приложением, что очень удобно при использовании в домашних условиях.

Принцип работы домашнего тренажера:

 • Тренажер представляет собой внутриполостной электрод (или зонд), который устанавливается интравагинально, не вызывая дискомфорта и болезненных ощущений. С помощью специального датчика Callibri, который соединяется с вагинальным электродом кабелем, регистрируется миограмма в процессе сжатия или расслабления «интимных» мышц. Параметры этого сигнала обрабатываются и передаются по Bluetooth в приложение на мобильный телефон.
 • Приложение содержит несколько методических разделов, один из которых выбирается в зависимости от проблемы.
 • Тренажер Callibri BeFit работает по методу Биологической обратной связи – это значит, что степень сжатия мышц тазового дна отображается на экране мобильного телефона в виде обратной связи – игры.
 • В процессе тренировки этих мышц (сжатие-расслабление) по определенной методике пользователь управляет игрой на смартфоне, тем самым, наблюдая и контролируя тренировочный процесс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рекомендации по использованию «Callibri BeFit» от профессионального тренера Натальи Годиной

РЕЗУЛЬТАТЫ ТРЕНИРОВОК

 • мышцы тазового дна заметно укрепляются, 
 • улучшается кровообращение в тканях и мышцах. 
 • вырабатывается навык правильного управления мышцами дна таза за относительно короткое время. 
 • приобретается навык управления именно теми мышцами, которые нормализуют положение внутренних органов.

ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ

Абсолютных противопоказаний к БОС-тренингу не существует, НО, как и любая терапия имеет свои рекомендации:

 1. БОС-тренинги можно проводить даже при беременности, но обязательно под контролем врача, поскольку существует вероятность чрезмерного повышения тонуса матки и причинения вреда плоду.
 2. Терапію не проводять раніше 1-1,5 місяців після пологів. В цей час із статевих шляхів виділяються лохії – кров'янисті виділення складного складу, які не дозволяють зафіксувати датчик.
 3. Обов'язково слід обстежити пацієнтку на наявність новоутворень (злоякісних або доброякісних).
 4. Не слід проводити БОС-тренінги в післяопераційний період на органи малого тазу (10 тижнів).