Метод біофідбек, або біологічний зворотний зв'язок (БОС) дозволяє навчитися ефективно керувати своїм психологічним станом, контролювати панічні атаки, фобії, виробити позитивні реакції на стресові ситуації. Психотерапевт встановлює сенсори різні частини тіла пацієнта, а сигнали, які передаються від нервової системи, виводяться на монітор як хвиль. Пацієнт чує роботу свого тіла через навушники. При емоційній напрузі чути високий тон, розслаблення та релаксація сприяють зниженню тону в навушниках: це означає хорошу реакцію на стресові тригери. Методика біофідбек вчить пацієнта технікам релаксації, дозволяє підібрати індивідуальні методики усунення тривоги, страху та негативних переживань.

Біофідбек (англійською "Biofeedback") - це біологічний зворотний зв'язок (БОС). БОС-терапія проводиться під контролем професійних фахівців – лікарів, що дає гарний ефект у лікуванні різних психічних захворювань та розладів, в рамках реабілітаційних програм, застосовується за активної участі обох сторін: лікаря та хворого.

Суть методу полягає у навчанні пацієнта управлінню своїм тілом, станом, здоров'ям. Процедура дозволяє побачити та почути роботу систем організму, а також впливати на власні біологічні показники. За допомогою методик керованої уяви, медитацій, релаксації можна змінити фізичну реакцію організму на стрес чи психологічні тригери. Особливості БОС-терапії

У процесі методики біофідбек пацієнти спостерігають за фізичними реакціями свого тіла на стрес, страхи, напади паніки, обсесивно-компульсивні розлади, тривогу та депресивний стан. Розуміння процесів, що відбуваються в організмі у відповідь на психологічні тригери, сприяє більш усвідомленому контролю тривоги та навчання методів усунення патологічних станів.

Для сучасної людини навички релаксації та відпочинку мають критично важливе значення: постійні стреси спричиняють страхи, зайву вагу, нікотинову залежність, тривожність, неврози. У деяких випадках стрес, безумовно, корисний – він змушує організм мобілізувати всі сили, спрямувати їх на вирішення поточних завдань. Однак хронічний стрес призводять до розвитку невротичних розладів, дратівливості, депресивного стану, соматичних захворювань.

У рамках медичної практики фахівці застосовували біофідбек для покращення фізичного самопочуття, зняття скутості м'язів та психологічного негативу. Досвід використання цієї методики дозволив спрямувати здібності людини на розкриття внутрішнього потенціалу, самореалізацію. Завдяки сучасним приладам пацієнт може фіксувати зміни у фізичному та психологічному стані, які проявляються у вигляді стимулів візуального та аудіального характеру.

Кожен пацієнт здатний побачити та почути зміни у своєму тілі, зрозуміти себе, та навчитися управлінню отриманими сигналами. Під час сеансу на тіло пацієнта кріпляться спеціальні датчики, що вимірюють тиск, біоелектричну активність мозку, серцевий ритм, електричний опір шкіри.

Біофідбек пропонує:

 • відкрити вікно, в якому хворі можуть ознайомитися з реакціями власного тіла на негативні фактори;
 • відстежити та дати зворотний зв'язок, показати результати управління тілом, психологічними процесами, мозковою активністю;
 • відрегулювати рівень впливу стресу;
 • використовувати свідомість задля досягнення цілей, нормалізації всіх сфер життя.

При напрузі (фізичній, розумовій) пацієнт чутиме в навушниках підвищений тон - це звук, який надходить від приладів і свідчить про підвищення тиску, біоелектричну активність, збій у серцевому ритмі. При розслабленні тон знижуватиметься. Найбільш сприятливо тіло почувається при релаксації. Через 2-4 тижні Ви навчитеся розуміти себе, усвідомлювати, які фактори призводять до порушення психологічного та фізіологічного функціонування.

Кожна наступна процедура дозволяє навчитися управлінню тілом, мозок вчиться запам'ятовувати нові патерни реакцій на стресові фактори та напругу. Проходить головний біль, пропадає необхідність регулярного прийому знеболюючих препаратів. Інформація починає краще засвоюватися, зникають складнощі на роботі, у школі. Які бувають види біологічного зворотного зв'язку?

Які бувають види Біологічного Зворотнього Зв'яку?

Існує 5 видів Біофідбеку.

1. Шкірно-гальванічна реакція (КГР), або зміна електричного опору шкіри. Між опором шкіри та ступенем розслаблення тіла існує доведений зв'язок, що впливає на емоційні реакції та самопочуття. Людина отримує інформацію про роботу систем та органів через сенсорні датчики, встановлені на руках. Висока напруга, негативні емоції висловлюються високим рівнем тонів у навушниках.

2. Вимірювання рівня напруги м'язового тонусу. Висока м'язова напруга викликає соматичні реакції: головний біль, скутість, больовий синдром у ділянці шиї та плечей. При релаксації м'язи розслаблені, пацієнт не відчуває дискомфорту. Досліджуваний отримує інформацію через сенсорні датчики, встановлені на голові.

3. Вимірювання серцевих ритмів. При погіршенні емоційного фону та порушенні серцевого ритму сенсори передаватимуть високий тон у навушники. Це означає, що серце працює у надзвичайно швидкому темпі. Здатність розслаблятися покращує функціональні можливості серцево-судинної системи. Інформація про серце передається через детектор, встановлений на пальці пацієнта. На екрані спеціального приладу транслюється робота серцевого м'яза: великі, нерівні хвилі свідчать про високу схильність до стресів. Рівномірні хвилі означають, що емоційний стан і робота серця в нормі, він менш схильний до стресових тригерів.

4. Вимірювання біоелектричних хвиль мозку, рівня їх активності та якості. Ми здатні швидко навчатися, добре концентруватися і більше запам'ятовувати за високої якості хвильової активності головного мозку. Поліпшення можна досягти, застосовуючи практично методики глибокого розслаблення. Це також сприяє якісному нічному сну. Пацієнт отримує інформацію про рівень хвильової активності мозку через встановлені на голові електроди. На екрані пацієнт бачить хвилі: близька відстань між піками свідчить про високий рівень уваги, далека – про розсіяну увагу (при розслабленні). Нерегулярність і розкид хвиль свідчать про дратівливість, негативні емоції, пригніченість, неможливість сконцентруватися.

5. Вимірювання температури шкіри. Тепло свідчить про розслаблення: кров, яка циркулює безпосередньо під шкірою, підвищує температуру. Більше приплив крові – глибша релаксація. Збільшення обсягу циркуляції запускає відновлювальні процеси, сприятливо впливає на уражені ділянки тіла. Температурні датчики поміщаються у місця передбачуваного збільшення крово- та лімфотоку (на руки). Негативні ситуації, знервованість негативно впливають на циркуляцію крові в руках – при хвилюючих переживаннях вони зазвичай стають холодними. Температура вимірюється цифровим термометром.

Які захворювання лікує Біофідбек?

Біологічний зворотний зв'язок застосовується для лікування багатьох відхилень та порушень. Основою таких захворювань є навантаження емоційного, фізичного характеру. БОС-терапія застосовується при :

Гипнотерапия лечение

 • синдроми дефіциту уваги у гіперактивних дітей;
 • енурезах різної етіології;
 • ПМС;
 • бронхіальну астму;
 • синдроми хронічної втоми;
 • підвищенні артеріального тиску;
 • больових синдромах, зокрема – при мігрені;
 • парезах, паралічах; інсульти; метеозалежності;
 • сильних емоційних реакціях; тривогах, фобіях;
 • депресивних розладах; панічних атак;
 • посттравматичних стресових розладах;
 • порушення харчової поведінки (анорексія, булімія, орторексія); порушення сну.

Біофідбек поєднується з іншими методиками – лікарською терапією, спорт-терапією, іпотерапією, арт-терапією та іншими. Курс БОС-терапії підбирається індивідуально, з урахуванням потреб кожного пацієнта. Один сеанс займає 50-60 хвилин, середньому курс складається з 24 сеансів.

Завданням Біофідбека є налаштування нервової регуляції. Вона дозволяє змінювати стереотипне поведінка, виробляти нові, безпечніші реакцію стресові тригери. Метод часто застосовується в рамках програм схудненн.